2013. augusztus 25., vasárnap

Olajtök mag, 5 db / csomag - Jelenlegi ára: 1 Ft

A tökfélék igen régi kultúrnövények, a Cucurbita pepót a kutatók Észak-Amerika déli feléből, a Cucurbita texana A. Gray-től származtatják. Európában a Cucurbita pepo a legfontosabb faj, amely a 18. századtól Nyugat-Európában, a 19. századtól pedig Oroszországban kezdte meg a hódítását. A cv. ovifera vagy oleifera mellett a cv. styriaca magja érdemel említést héjnélküliségével. Ez a tulajdonság, több kutató szerint mutációval jött létre, jelenleg legnagyobb termőterülete Oroszországban van.
Orsógyökere mélyen hatol a talajba és dús oldalgyökereivel gazdagon hálózza be az alsó és felső talajréteget. Gyökere függőleges irányban meghaladja az egyméteres hosszúságot, ennek köszönheti jó szárazságtűrő képességét. Kissé szegletes, húsos szára több méter hosszú is lehet. A heverő száron a levelek szórt állásban helyezkednek el. Szárát, levélnyelét, levelét serte-szőrők borítják. Hosszú, üreges levélnyelén egyszerű szerkezetű a levél. Fonákán jól láthatók a levél lemezéből a kidudorodó erek. A tenyészidő második felében a vékony levéllemez gyakran beszakadozik.
Az olajtök, hasonlóan más C. pepo alfajokhoz, egylaki. A hím- és nőivarú virágok a levélhónaljakból fejlődnek. A nővi-rágok kocsánya rövid és vastag, míg a hímivarúaké hosszú és vékony. Sugaras (aktinomorf) szimmetriájú virágaira az ötös szám jellemző. A zöld színű, kihe-gyesedő cimpájú csészelevelek egymással összenőttek. A forrt szirmú sárga párta tölcsér formájú, a belseje szőrökkel sűrűn borított. A vacaknál találhatók a sárgásfehér nektáriumok, amelyekben gazdag nektártartalom van. A porzótáj öt összenőtt porzóból áll, portokjai gyakran kissé meggörbültek. A termőtájat három termőlevél képezi, a magház alsó állású, a magkezdemények a termőlevelek szélén találhatók. Az oszlopos bibeszál szemölcsökkel bontott és hosszúra megnő. A virágok kora reggeltől a nagy melegig (általában délig) nyílnak csak ki. A virágzás és a terméskötés szorosan összefügg a hőmérséklettel, páratartalommal és növénysűrűséggel. Ritkább állományban több a virág. A termések változatos színűek, fehér, sárga vagy zöld alapon csíkozottak.
A magok héj nélküliek, innen származik a héjnélküli magvú tők elnevezés is. Voltaképpen itt is megtalálható a normális maghéj összes, ún. tesztarétege, csak a sejtfalak megvastagodása és fásodása hiányzik. Egyes típusokon a Jásodás"felismerhető a maghéj szélén, míg másoknál a külső maghéjat csupán egy vékony hártya képviseli.
 
Környezeti igénye
Melegigényes növény. A magok csírázásához 8-10 °C feletti hőmérséklet szükséges, optimális csírázási hőmérséklete 25 °C körül van. Kelés után 10-15 °C-on tartva jobban megerősödnek a gyökerek, mint ennél jóval magasabb hőmérsékleten. Magtermesztéskor a magérés időszakában magas hőmérséklet szükséges. Takarmányozási vagy étkezési célra alacsonyabb hőmérsékleten, hűvösebb klímán is termeszthető. A terméskötés idején szükséges hőmennyiség fajtánként változó. Fagyérzékeny. Késő tavaszi és kora őszi fagyok egyaránt veszélyeztetik a termesztést. Magyarország éghajlati viszonyai alkalmasak az olajtöknek.
Hosszúnappalos, növekedéséhez 8-10 óránál hosszabb megvilágítás szükséges, amit nálunk a nyáron megkap. Árnyékba ne ültessük, mert tenyészideje erősen meghosszabbodik, emiatt magfogása bizonytalan lesz, valamint a terméskötés elmaradhat vagy csak egy-két kevés magvú, kisméretű termést fejleszt. Gyenge félárnyékot elvisel, így pl. kukoricával köztesként is vethető.
Jő szárazságtűrő. A száraz viszonyok között legjobban termeszthető tökfélék egyike. Száraz homoktalajon is megkísérelhető a termesztése. Házikertben, palántás szaporítással kevésbé alkalmazkodik a szárazsághoz. Szeszélyes és egyenlőtlen hazai csapadékviszonyaink ellenére öntözés nélkül is termeszthető, de aszályos időben egy-kétszeri öntözést meghálál. A szélsőségesen rossz talajtípusok kivételével szinte minden talajon megterem és szép termést hoz. Talajigénye a laza szerkezetűek felé tolódik el, még akkor is, ha ezek jóval szárazabbak. Az erősen kötött, nedves agyagtalajokat kerüljük. Morzsalékos, közömbös kémhatású, meszes, homokos vályogtalaj az ideális számára.
Tápanyagigényét leginkább szerves trágyával elégítjük ki. A talaj állapotától függően 10 m2-re 20-60 kg érett istállótrágyát szórjunk ki. A szervetlen tápanyagok közül nitrogénre főleg a terméskötés után, a bogyófejlődés folyamán van szüksége. Virágzásig a szükséges nitrogénnek csak a negyedét, termésképzés idején a 3/4-ét veszi fel. E tulajdonságát mindenképpen vegyük figyelembe a fejtrágyázás során, azaz kötött talajokon a nitrogénmennyiség felét (10 m2-re 40-50 dkg pétisót) indításkor, a másik felét pedig virágzáskor szórjuk ki. Nitrogén-túladagolástól csökken a mag olajtartalma. Homoktalajon célszerűbb három részletben adagolni: negyedét indításkor, a felét virágzás előtt, negyedét virágzás után. A kálium- és foszforműtrágyát ősszel adjuk ki. Kálisóból 10 m2-re 40-50 dkg, szuperfoszfátból 30-40 dkg elegendő. Mészszegény területeken a mesze-zés igen jó hatású, mert magas a káliumigénye.
 
Termesztése
Az őszi alapos mélyszántás vagy ásás előtt juttassuk ki a szerves és műtrágyákat. Ügyeljünk a kiszórás egyenletességére. A hantosán hagyott talajba könnyebben jut le a téli csapadék. Tavasszal gereblyézzük el a fagy által szétmállasztott rögöket és vetésig tartsuk gyommentesen a talajt. Nagyobb tökterületet repce-, napraforgótáblák közelében alakítsuk ki, hogy a beporzás minél kedvezőbb legyen. Ha ez nem sikerül, mivel a hím-és nővirágok aránya 1: 20-30 (60), ezért célszerű a jobb megtermékenyítés érdekében méhcsaládot elhelyezni a környéken.
Vetését a tavaszi fagyok elmúltával és legalább 8-12 °C-ra felmelegedett talajba kezdjük meg. Ez szabad földön általában május első felében következik be, de néha már április végén is vethetjük. Túl késői (május végi) vetéssel csökken a hozam. Palántázni nem szükséges. A magokból 3-4-et tegyünk egy-egy fészekbe, a fészkek egymástól 50-70 cm-re legyenek. Nedves talajon 2-3, szárazabb körülmények között 3-4 cm mélyre helyezzük a magokat.
Az első lomblevelek megjelenésekor a legerősebb növényke meghagyásával állítsuk be fészkenként a tőszámot, a többit húzzuk ki. Erős lombosodás előtt legalább kétszer kapáljuk meg a területet, nehogy nagyon elgyomosodjon.
Speciális kártevője vagy betegsége nincs ugyan, de vírusfertőzés, lisztharmat, esetleg fenésedés fellépésére valamennyi töknél, így az olajtöknél is számítani lehet.
Betakarításra általában az ősz közepén (tenyészidő 150-170 nap) kerül sor, ekkorra már az érett, sárgacsíkos termések nagy részének a héja kemény (a köröm nem megy bele), kocsánya és szára száradni kezd. A kocsánnyal együtt levágott terméseket ajánlatos 5-10 napig utóérlelni. Az óvatosan, kézzel kiszedett magokat a jól utóérlelt termések bélanyagától könnyen elválaszthatjuk, így nem szükséges megmosni.
A magokat vékonyán kiterítve, száraz, szellős helyen szárítsuk meg, hogy finom, „ ezüstös héjúak" legyenek. A magozás után fennmaradó nagy mennyiségű húsrész (húsvastagság: 3-4 cm) nemcsak takarmánynak, hanem tápanyagvisszapótlásra is alkalmas.
A leszedett termések fagymentes helyen 4-8 hétig tárolhatók. 10 m2-en 15-20 db (60-80 kg) töktermésre, illetve 1-3 kg maghozamra számíthatunk. Ezermagtömege: 250-300 g.
 
Felhasználása
A kimagozott terméshúsból igen finom lekvár készíthető, mert nagy a szárazanyag- és cukortartalma. A többi tökféléhez hasonló főzelék készítésére is alkalmas. A magok süteményekben dió, mandula vagy mogyoró helyett használhatók.
A száraz magokban mintegy 50% nyerszsír és 30% nyersfehérje található, ugyanez a terméshúsban csak 1-2%-nyi. Olajnövényként a háborús években hasznosították. Olajának minősége a legértékesebb étolajokéval vetekszik. A félszáraz olajok közé tartozik, melyeknek több mint negyedét telített (palmitin-, sztearinsav), a fennmaradó részt pedig telítetlen (linol-, olajsav) zsírsavak teszik ki. A mag hűvös, sötét helyen hosszú ideig avasodás nélkül eltartható. Magjában jelentős (30%) az E-vitamin.
Gyógyászati jelentősége egyre növekszik. Igen sok szelén is van a magokban, amely a gyulladásos folyamatok megakadályozásában (antioxidáns) játszik fontos szerepet. Agyműködést serkentő, idegrendszerre, prosztatára ható jótékony hatása miatt egyre több készítményben találkozhatunk vele. Az enyhén pörkölt, kissé sózott mag nemcsak élvezeti cikk, hanem fokozza a szervezet ellenálló képességét és a szellemi teljesítőképességet is.
 
 



Jelenlegi ára: 1 Ft

Az aukció vége: 2013-08-27 19:32
. Olajtök mag, 5 db / csomag - Jelenlegi ára: 1 Ft

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése